Výsledky olympijských her 2018

25. února proběhlo v Pyeongchangu uzavření zimních olympijských her XXIII. V letošním roce se odehrálo rekordní počet ocenění - 102 setů, za které sportovci bojovali v 15 disciplínách. Mezi medailisty byli zástupci 30 států.

Medaile

XXIII. Zimní olympiáda začala 7. února. Zúčastnilo se jej asi 2,5 tisíce sportovců z celého světa, kteří soutěžili v 7 sportech a 12 disciplínách. Do Pyeongchangu přišlo s nimi asi 1,5 milionu fanoušků. Navíc miliony lidí na planetě sledovaly soutěž na obrazovkách svých televizí nebo ve speciálně vytvořených zónách fanoušků.

Boj v tomto roce byl co nejintenzivnější a nejzajímavější. V počátečních dnech soutěže se ujal vedení německý tým, po 10 dnech se však ujali vedení Norští olympionici. 3. místo v týmové soutěži patří kanadským sportovcům.

Obecná tabulka pořadí medailí vypadá takto:

1. Norsko dokázalo vyhrát až 39 medailí. Sbírka medailistů se skládá z: 14 zlatých a 11 stříbrných a bronzových.
  2. Druhé místo v Německu - 31 medailí: 14 nejvyšších cen, 10 stříbrných medailí a 7 bronzů.
  3. Kanada má celkem 29 medailí: 11 zlatých, 8 stříbrných a 10 bronzových.
  4. Americký národní tým má celkem 23 medailí: 9 zlatých, 8 stříbrných, 6 bronzových.
  5. Pátý výsledek z Nizozemska. Během olympijských her mají pouze 20 medailí: 8 zlatých a 6 stříbrných a bronzových.
  6. Švédský tým získal 14 medailí: 7 zlatých, 6 stříbrných a 1 bronz.
  7. Hostitelé soutěže, tým z Jižní Koreje pouze 17 medailí - 5 zlatých, 8 stříbrných, 4 bronzové.
  8. Švýcarský národní tým má 15 medailí: 5 zlatých, 6 stříbrných, 4 bronzové.
  9. Francouzi dokázali vyhrát 15 medailí: 5 zlatých, 4 stříbrné, 6 bronzových.
  10. Rakušané se stali desítkami s výsledkem 14 medailí: 5 zlatých, 3 stříbrné a 6 bronzových.

Rusové se dokázali stát pouze třináctým v týmové akci s výsledkem 8 zlatých, 10 stříbrných a 6 bronzových.

Výsledky Ruska

Na konci loňského roku IOC oznámila pozastavení účasti na olympiádě, většina ruských sportovců, kteří byli podezřelí z užívání nelegálních drog. A těm, kteří ještě mohli soutěžit, bylo zakázáno vystupovat pod ruskou vlajkou, místo toho jim bylo nabídnuto použít neutrální prapor.

Ale i přes neodůvodněný zákaz IOC účastnit se soutěží pro mnoho ruských sportovců se národnímu týmu podařilo získat 17 medailí a stát se třináctým v týmové akci.

Ruské vítěze

Alina Zagitova, mladá krasobruslařka a hokejový tým, přinesla Rusům zlato.

Stříbrné medaile za Rusko vyhráli: Evgenia Medvedeva (krasobruslař), Nikita Trigubov (kostra), Alexander Bolshunov (lyžování), tým krasobruslařů, mužské týmy lyžařů (štafetový závod a sprint).

Bronzové medaile vyhráli Natalia Voronina a Semyon Elistratov (speed bruslení), Alexander Bolshunov spolu s Denisem Špitsovem, Andrey Larkov, dále Julia Běloruková (lyžování), Sergey Ridzik a Ilja Burov (freestyle) a ženský lyžařský tým.

Lyžař vyhraje

Téměř 50% všech medailí, které ruský tým získal, konkrétně 17, přinesli do týmu lyžaři. Nejprve Denis Spitsov obsadil třetí místo v závodě ve volném stylu, později druhý a třetí výsledek předvedli Bolshunov a Larkov. Kromě toho má Bolshunov bronz pro účast v individuálním sprintu. Spolu s Larkovem vzali stříbro ve sprintu a štafetovém závodě, kterého se Chervotkin stále účastnil. Pokud jde o lyžařky, třetí v samostatném sprintu byla Julia Běloruková a ženský tým složený z Bělorukové, Nepryaevy, Nechaevské a Sedové.

Hokejové zlato

Od samého začátku soutěže byli ruskí hokejisté jednou z oblíbených.A přes neúspěšný start, když prohráli s reprezentací Slovenska (2: 3), sebevědomě porazili národní tým USA (4: 0), Slovinsko (8: 2), Norsko (6: 1) a Čechy, kterým čelili v semifinále (3: 0).

Pro ruský tým to byl obrovský úspěch, protože po rozpadu Sovětského svazu bylo maximum, kterého se jim podařilo dosáhnout, na druhém místě ve hrách v Naganu před 20 lety. V roce 1992 se jim podařilo vyhrát zlato na hrách v Albertville, ale potom byli Rusové v týmu bývalých sovětských republik.

Během slavnostního ceremoniálu ruští hokejisté neomezovali své emoce a zpívali ruskou hymnu, která byla také zakázána.

Doping skandál

Již během her bylo několik olympioniků, včetně 2 Rusů, pozastaveno z účasti v soutěži kvůli objevení stop dopingu v jejich tělech. Mezi nimi byl Alexander Krushelnitsky, který doslova v předvečer tohoto vyhrál (3. místo) v curlingových soutěžích. Sám kurýr popírá, že by bral nějaké nelegální drogy, ale nebojoval ani za spravedlnost.

Také výsledky Nadezhdy Sergeevy, které se zúčastnily soutěží bobové dráhy, byly zrušeny kvůli skutečnosti, že zakázaná droga, konkrétně trimethazin, se ukázala být na jejím obraze analýzy. Její výsledek byl 12. místo.

Nejlepší okamžiky olympijských her

Během olympijských her v roce 2018 byli sportovci schopni nastavit více než jeden sportovní rekord:

1. Nathan Chen, bruslař ze Spojených států, dokázal bezchybně provést 6 čtyřnásobných skoků najednou a provést svůj volný program, který se nikdy v historii krasobruslení nikdy nestalo. Během krátkého programu však udělal několik hrubých chyb, takže nedostal medaile.

1. Sven Kramer z Nizozemska v 5000 metrů závodě mezi bruslaři se stal prvním a dosud jediným sportovcem, který vyhrál závod třikrát v této vzdálenosti. Toto není nejzajímavější věc v rychlobruslení - Ted-Jan Blumen, kanadský atlet a Sverre Pedersen z Norska skončil ve stejnou dobu. Aby bylo možné určit, která z nich se stane druhou a která ze třetí se musí uchýlit k fotografické úpravě, kde soudci dokázali určit, že Kanaďan to dokázal dříve o 0,002 sekundy.

1. Zástupci týmu z Norska na této olympiádě získali ocenění téměř v každém sportu. Výsledkem je 39 různých medailí.

1. Sportovec z České republiky, Esther Ledecki, se okamžitě zúčastnil lyžařských a snowboardových soutěží, které nikdo předtím neudělal.

Příští zimní olympijské hry se budou konat v Pekingu v roce 2022.