TOP 8: Cea mai rapidă persoană din lume

În fiecare an în întreaga lume există multe recorduri noi în diverse domenii. Mulți dintre ei surprind și provoacă interes și încântare autentică. Acest lucru este valabil mai ales în lumea sportului, unde realizările par uneori de neconceput. Prin urmare, astăzi ne oferim să cunoaștem poveștile incredibile ale persoanelor care sunt considerate cele mai rapide din lume.

Nu este un secret faptul că alergarea este unul dintre cele mai spectaculoase sporturi. Până la urmă, aici contează literalmente fiecare secundă. Desigur, orice sport necesită o dedicație maximă, dar alergarea demonstrează acest lucru cel mai clar. Acest lucru este evident mai ales în cursele de distanță scurtă.

Donald Lippincott, SUA

Primul deținător de record din istoria mondială în cursa de 100 m a fost Donald Lippincott, reprezentantul Statelor Unite. Timpul său a fost de numai 10,6 secunde. El a arătat un astfel de rezultat la Jocurile Olimpice din 1912 de la Stockholm, care pentru acea perioadă a fost pur și simplu o realizare incredibilă. În fotografie el se află în centru.

Jesse Owens, SUA

În 1932, un nou record a fost atins în alergarea de 100 de metri - 10,2 secunde. Jesse Owens din SUA a devenit proprietarul său. Recordul a fost stabilit la XI Jocurile Olimpice din Berlin și nu a putut fi doborât mulți ani. Apropo, sportivul a câștigat până la patru medalii de aur și a fost desemnat cel mai remarcabil sportiv. De acord, o istorie interesantă a realizărilor sportive.

Donovan Bailey, Canada

În timpul Olimpiadei de vară de la Atlanta din 1996, sportivul canadian Donovan Bailey a stabilit un record mondial. El a parcurs distanța de 100 de metri în doar 9,84 secunde. Datorită acestui fapt, el a devenit primul canadian din istorie înscris pe lista „celor mai rapide alergători de pe planetă”. După încheierea carierei sale sportive, a intrat în afaceri și a organizat un fond de caritate. Scopul său principal este de a ajuta sportivii tineri.

Asafa Powell, Jamaica

În timpul Marelui Premiu de atletism din Elveția din 2008, Asafa Powell a stabilit un nou record - a acoperit distanța de 100 de metri în doar 9,72 de secunde. A devenit mai celebru când a arătat de 88 de ori rezultatul când a alergat 100 de metri în 10 secunde sau mai puțin. Alți sprinteri nu au obținut astfel de rezultate.

Tyson Gay, SUA

În 2009, la Shanghai, sprinterul american Tyson Gay a parcurs o distanță scurtă în doar 9.69 secunde. Acest rezultat i-a permis să ia locul doi de onoare și să devină a doua cea mai rapidă persoană de pe planetă. Cu toate acestea, recordul său personal a fost recunoscut oficial drept cel mai bun record din SUA, ceea ce merită, de asemenea, respect.

Johan Blake, Jamaica

În 2012, la Lausanne la Campionatele Mondiale, atletul de 19 ani, Johan Blake, a surprins pe toată lumea. Sportivul a acoperit cu ușurință o distanță de 100 de metri în doar 9,69 de secunde. Datorită acestui fapt, el a fost numit cel mai tânăr deținător de recorduri din istorie.

Usain Bolt, Jamaica

Până în prezent, cea mai rapidă persoană din lume este considerată un sportiv din Jamaica - Usain Bolt. Este dificil să supraestimăm realizările sale în domeniul sportului. Până la urmă, sportivul a devenit campionul olimpic de trei ori, actualul campion mondial la trei discipline sprint. În plus, a fost în repetate rânduri campion mondial, lucru admirat de toată lumea.

La sfârșitul verii 2009, în finala Campionatului Mondial, Usain Bolt a arătat un rezultat incredibil de 100 de metri - 9,58 secunde. Viteza sa maximă de rulare a atins 44,72 km / h și a devenit viteza record pe care o persoană a dezvoltat-o ​​în istoria sportului. Desigur, menținerea unui astfel de rezultat este incredibil de dificilă, așa că, în intervalul între 60 și 80 de metri, l-a redus la 37,6 km / h.

La doar câteva zile, Usain Bolt a stabilit un alt record, dar deja la 200 de metri - 19,19 secunde. Sportivul a făcut parte și din echipa olimpică a țării sale și a luat parte la ștafeta 4 * 100 de metri.În cadrul acestei competiții, el a stabilit un alt record - 37,10 secunde. Datorită unui rezultat atât de incredibil, Usain Bolt a început să fie numit „fulger”. La urma urmei, a devenit prima persoană din lume care a stabilit trei recorduri deodată pentru o Olimpiadă.

De fapt, biografia lui Usain Bolt este captivantă și respectuoasă. Sportivul s-a născut pe 21 august 1986. Spre vârsta de cincisprezece ani, a devenit celebru atât în ​​țara sa, cât și în străinătate. Pentru că a obținut o victorie la Kingston la turneul internațional de alergare. Acolo a câștigat o medalie de aur și două de argint. Doi ani mai târziu, el și-a îmbunătățit performanța în cursă cu 200 m, acestea s-au ridicat la 19,93 secunde. Datorită acestui fapt, a devenit primul juniori din lume care a reușit să depășească o astfel de distanță în mai puțin de 20 de secunde.

Mai târziu, în 2012, Usain a apărat titlul de „cel mai rapid om din lume” pentru a alerga în Marea Britanie la Jocurile Olimpice. Mai mult, el a devenit cel mai bun din 100 de metri, 200 de metri și ca parte a releului de 4 * 100 de metri. Prin urmare, sportivul a fost declarat prima persoană din istorie care a primit medalii de aur la trei categorii la Jocurile Olimpice de două ori la rând. În 2016, la Jocurile Olimpice din Brazilia, sportivul a câștigat din nou medalia de aur la distanța de 100 de metri.

Jerry Mikulek

Atletismul a devenit nu singura disciplină în care sunt stabilite diverse recorduri de viteză. Jerry Mikulek a devenit unul dintre cei mai rapizi trăgători de pe planetă. În doar 0,57 secunde, el poate trage de 5 ori într-o carte de joc. În plus, el a devenit autorul a cinci înregistrări pentru trageri dintr-un revolver. Desigur, acest lucru a contribuit la fascinația cu armele și împușcarea, pe care Jerry o învață de ceva timp. În timpul vieții sale, a încercat aproape toate tipurile de arme.

Nu este surprinzător, Jerry Mikulek este un celebru armător cu experiență. Acest lucru îi permite să regleze și, dacă este necesar, să regleze revolverurile astfel încât să funcționeze cât mai eficient.

Fără exagerare, putem spune că fiecare înregistrare este un indicator al puterii de voință, al caracterului și al dedicării nesfârșite în pregătirea epuizantă. Fiecare atlet este demn de respect, întrucât nu toată lumea este capabilă să atingă astfel de înălțimi incredibile în lumea sportului.